Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

 

Kina do të mbajë ambasadën e saj në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, theksuan talebanët, raporton Anadolu Agency (AA).

 

Njoftimi erdhi pasi Abdul Salam Hanafi, zëvendës drejtor i zyrës politike të talebanëve në Doha, Katar, foli në telefon me zëvendësministrin e Jashtëm të Kinës, Wu Jianghao, tha zëdhënësi i talebanëve, Suhail Shaheen.

 

“Të dyja palët diskutuan situatën e vendit dhe marrëdhëniet e ardhshme. Marrëdhëniet tona do të forcohen në krahasim me të kaluarën. Afganistani mund të luajë një rol të rëndësishëm në sigurinë dhe zhvillimin e rajonit”, tha Shaheen në Twitter.

 

Shaheen tha se Kina do të rrisë ndihmën e saj humanitare për Afganistanin, veçanërisht për trajtimin e koronavirusit të ri (COVID-19).

 

Të mërkurën, talebanët theksuan se Kina do të jetë “partneri kryesor” i tyre dhe do të ndihmojë në rindërtimin e Afganistanit.

 

“Kina do të jetë partneri ynë kryesor dhe paraqet një mundësi të madhe për ne sepse është gati të investojë në vendin tonë dhe të mbështesë përpjekjet për rindërtim”, tha zëdhënësi i talebanëve, Zabihullah Mujahid, në një intervistë të botuar nga gazeta italiane “La Repubblica”.

 

Më herët, Sher Mohammad Abbas Stanekzai, kreu i zyrës politike të talebanëve në Katar, u takua me Simon Gass, përfaqësues special i kryeministrit britanik, Boris Johnson, për tranzicionin në Afganistan.

 

“Takimi u përqendrua në ndihmën humanitare, çështjet e sigurisë dhe ato politike, si dhe marrëdhëniet dypalëshe”, tha Muhammad Naeem Wardak, një zëdhënës tjetër i talebanëve.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara