Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Talibanët radikalë-islamikë pas marrjes së Kabulit e kanë deklaruar të përfunduar luftën në Afganistan. Skena kaotike në aeroportin e Kabulit. Shumë vetë janë përpjekur të largohen nga qyteti.

 

Dy dekada për rrëzimit të tyre, talibanët rikthehen në qendrën e pushtetit, Kabul, dhe sipas disa njoftimeve në media kanë marrë kontrollin edhe në kryeqytet. Pas marshimit të tyre të furishëm, luftëtarë të armatosur talibanë festuan “fitoren e madhe” në Pallatin Presidencial” në Kabul. Televizioni al-Xhazira publikoi pamje, ku shiheshin komandantë dhe duzina talibanësh radikalë islamikë në pallat. Një zëdhënës i tha al-Xhaziras se lufta ka marrë fund. Drejtuesi i zyrës politike të ekstremistëve, Mullah Abdul Ghani Baradar deklaroi në një videomesazh, se ky sukses i papritur është i pashembullt në botë. Tani vjen prova e vërtetë, plotësimi i pritshmërive të njerëzve dhe zgjidhja e problemeve të tyre. Ndërsa sipas një zëdhënësi të talibanëve që i referohet njoftimeve nga pjesë të ndryshme të vendit “gjendja në Afganistan është paqësore”. Nuk ka pasur luftime mes talibanëve dhe forcave të sigurisë të qeverisë së mëparshme apo civilëve.

 

Presidenti afgan, Ashraf Ghani më parë kishte marrë arratinë. Ghani deklaroi në Facebook, se u largua nga Afganistani për të mënjanuar gjakderdhjen dhe nuk u shpreh, se ku ndodhej. Al-Xhazira ka bërë të ditur, se Ghani së bashku me kreun e shtabit të tij është larguar për në kryeqytetin uzbek, Tashkent. “Talibanët fituan”, deklaroi Ghani. Nëse do të kisha qëndruar, “një numër i madh patriotësh” do të kishin humbur jetën dhe Kabuli do të shkatërrohej.

 

Skena kaotike në aeroport

 

Në aeroportin ndërkombëtar të Kabulit ka pasur skena kaotike. Shumë vetë janë përpjekur të largohen nga qyteti, siç duket në videot e publikuara në twitter. Ata përpiqen të arrijnë avionët e të largohen nga qyteti. Ushtarët amerikanë kanë qëlluar në ajër, sipas një përfaqësuesi amerikan, sepse synohej të pengohej, që qindra afganë të mësyjnë pistën e avionëve për të hyrë në avionët ushtarakë. Avionët ushtarakë janë prezentë për diplomatët, personelin e ambasadave dhe forcat e punës në terren të ambasadave.

Gjermania dhe vende të tjera e kanë larguar ndërkohë personelin e tyre. Natën e së hënës filloi edhe evakuimi i qytetarëve gjermanë nga kryeqyteti afgan. Një avion i Bundeswehrit u nis të hënënn herët për në Afganistan për të evakuuar qytetarë gjermanë dhe punonjës afganë që kanë ndihmuar në vend. Një avion tjetër është ashtu rrugës për në Kabul. SHBA i kanë larguar qindra punonjës të ambasadave jashtë vendit. Presidenti amerikan, Joe Biden bëri të ditur dërgimin e mijëra ushtarëve në Kabul për të siguruar evakuiimin.

 

Këtë të hënë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutohet gjendja në Afganistan. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres u shpreh shumë i shqetësuar dhe i bëri thirrje si kryengritësve islamistë edhe palëve të tjera në konflikt për “vetëpërmbajtje maksimale”. Kombet e Bashkaura janë të vendosura të kontribuojnë në një zgjidhje paqësore të konfliktit dhe të mëbshtesin të drejtat njerëzore të të gjithë afganëve, veçanërisht të vajzave dhe grave.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara