Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

Të paktën 4 anije tregtare që po lundrojnë në gjirin e Omanit kanë deklaruar se kanë humbur kontrollin, me autoritetet britanike që mendojnë se janë sulmuar dhe marrë peng nga forca iraniane.

 

Disa prej anijeve transportojnë naftë dhe të tjera asfalt, dhe kanë transmetuar autoriteteve detare ndërkombëtare mesazhin që tregon se kapiteni nuk është më në komandën e anijes, që kanë humbur energji ose që nuk mund të ndryshojnë më drejtim.

 

Irani zyrtar ka mohuar çdo përfshirje në atë që cilësohet ende si aksident, dh ei cilësojnë madje akuzat si aksion armiqësor ndaj vendit”, por dyshimet e Tel Avivit dhe Britanisë së Madhe janë të forta, të mbështetura edhe nga një episod i ndodhur javën e kaluar, ku jë dron i Teheranit goditi një naftëmbajtëse izraelite që kalonte pikërisht në afërsi të Omanit.

 

“Iranianët duhet të kuptojnë se nuk mund të rrinë ulur rehat në Teheran ndërkohë që i japin flakën Lindjes ë Mesme, kjo gjë do të përfundojë”, deklaroi kryeministri izraelit Naftali Bennett./A2

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara