Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Lëkundje të forta tërmeti ka përjetuar kryeqyteti pasditen e këtij 21 shtatori, po në të njëjtë ditë e po në të njëjtë orë si dy vite më parë më 21 Shtator 2019, 16:05.

 

Raportohet se epiqendra ka qenë në “Malësinë e Tiranës” në veri-perëndim të kryeqytetit, rreth 20 km nga qendra në kufi me Dibrën, me 10 km thellësi, me magnitutë 3.9 të shkallës Rihter.

 

Tërmeti i 21 Shtatorit 2019, me magnitutë 5.6 Rihter, u konsiderua si oguri i zi, kur më 26 Nëntor të 2019-ës Shqipëria përjetoi tërmetin vdekjeprurës që ra në Durrës ku u shënuan 52 viktima e qindra të plagosur dhe mijëra të pastrehë që iu shkatëruan banesat që enden sot e kësaj dite nëpër çadra, banesa të sajuara, me shpresën që këtë dimër t’u përfundojë i ashtuquajturi “Rindërtimi”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara