Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

 

Ministrat e jashtëm të Shqipërisë, Olta Xhakçka, dhe i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, diskutuan sot në Tiranë për bashkëpunimin dypalësh dhe rajonal në vazhdim të përpjekjeve për integrim në Bashkimin Europian.

 

Marrëdhëniet mes të dy vendeve u cilësuan si të shkëlqyera, po ashtu edhe sa i takon rrugëtimit të përbashkët drejt Bashkimit Europian.

 

Të dy ministrat pohuan në konferencën e shtypit se bashkëpunimi dypalësh duhet të zgjerohet më tej në diplomaci, në shkëmbime ekonomike dhe në kulturë.

 

Ata deklaruan se pas solidaritetit në përballimin e pandemisë COVID-19, Tirana dhe Shkupi janë përpara një hapi të rëndësishëm në procesin e integrimit europian.

 

Ministrat pohuan se të dyja vendet i kanë plotësuar kushtet për mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare, pasi punuan shumë për të plotësuar kushtet dhe pjesa dërrmuese e popullsisë besojnë tek perspektiva europiane, me të cilën është lidhur qëndrueshmëria, siguria dhe zhvillimi i rajonit.

 

Ministri Osmani i paraqiti ministres Xhaçka nisëm e re për bashkëpunim trepalësh Tiranë – Shkup – Sofje, e quajtur “Iniciativa 8”.

 

Kjo parashikon projekte të përbashkëta infrastrukturore që lidhin rajonet e Ballkanit nga deti Adriatik deri në Detin e Zi.

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara