Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

Për Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Organizata Botërore e Shëndetësisë dështoi në marrjen e informacioneve për koronavirusin dhe vonesa e saj kushtoi jetë njerëzore.

Trump thotë se OBSH, agjenci speciale e OKB dështoi pasi, “Nëse informacionet do të ishin marrë në kohën e duhur, pandemia mund të ishte mbajtur nën kontroll”.

“I dhashë urdhër administratës time që të ndërpresë financimet në pritje të sqarimit të rolit të OBSH në menaxhimin e keq të situatës. Vonesat prej saj kushtuan jetë njerëzore. OBSH nuk respektoi një detyrë të sajën themelore dhe duhet të paguajë”, tha kreu i Shtëpisë së Bardhë në komunikimin publik mbrëmjen e së martës.

Më tej shtoi se nuk e njeh personalisht drejtorin e OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus, por deklaroi se është treguar shumë i padrejtë me SHBA.

Ky vendim vjen ndërsa vetëm në 24 orët e fundit në SHBA, janë regjistruar 2228 të vdekur. Kjo është shifra më e lartë për SHBA, qysh nga nisja e pandemisë, duke e çuar numrin total të viktimave në 26.064.

 

 

15 prill 2020

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara