Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

 

Me rastin e 100-vjetorit të hapjes së Kuvendit të Madh Popullor të Turqisë ura historike e Mostarit, që është njëra prej simboleve më të rëndësishme e Bosnjë-Hercegovinës, u ndriçua me flamurin turk.

 

Me rastin e 100-vjetorit të hapjes së Kuvendit të Madh Popullor të Turqisë ura historike e Mostarit, që është njëra prej simboleve më të rëndësishme e Bosnjë-Hercegovinës, u ndriçua me flamurin turk.

 

Në postimin e bërë nga kryekonsulli i Turqisë në Mostar në llogarinë në Twitter krahas fotografive të urës historike zë vend edhe mesazhi “Kuvendi kremton 100-vjetorin, të festojmë me entuziazëm”.

 

Edhe zëvendësministri i Jashtëm, Yavuz Selim Kiran, i cili postoi fotografinë e urës së Mostarit me flamurin turk, në mesazhin e tij tha: “Ura e Mostarit është falënderuese. Ura e Mostarit është besnike. Ura e Mostarit është trime dhe heroike si kurrë më parë dhe e din se ata që ecin mbi të janë pjesëtarët e një populli, i cili kurrë nuk është robëruar. Sonte ura e Mostarit është më e bukur me flamurin turk”.

 

E njohur si fryma e qytetit të Mostarit, ura u shkatërrua më 9 nëntor 1993, gjatë luftës në Bosnjë, duke mos mundur t’i rezistojë më shumë goditjeve të forta të artilerisë kroate.

 

Ura e rindërtuar me iniciativën e Turqisë në përputhje me origjinalin e saj u përurua në vitin 2004. TRT shqip

 

22 prill 2020

Më shumë

Bosnjë Hercegovina: “Konflikt i ngrirë me paqe të papërfunduar”

Bosnjë Hercegovina diskutohet në Këshillin e Sigurimit. Qëndrimi i SHBA-së: Asnjë etnitet nuk ka të ardhme jashtë Bosnjë Hercegovinës.     Kur flitet për Bosnjën në Këshillin e Sigurimit e marrin fjalën shumë palë: Anëtarët e Këshillit të Sigurimit, ata të përhershmit Rusia dhe SHBA, Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Kina dhe 8 të […]

Bosnja pritet të diskutojë njohjen e Kosovës

Në Sarajevë sot pritet të debatohet për njohjen e Kosovës dhe lëvizjen e Ambasadës së Bosnjë e Hercegovinës nga Tel Avivi në Jerusalem.   Në takimin e rregullt të Presidencës do të diskutohet edhe kriza e emigranteve në Bosnjë dhe situata epidemiologjike në vend.   BeH nuk e ka njohur ende Kosovën shtet […]

25 vjet nga masakra e Srebrenicës

25 vjet më parë, rreth 8 mijë burra dhe djem myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjës në masakrën më të madhe të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore. Më shumë se 1 mijë burra dhe djem boshnjakë që vdiqën gjatë rrethimit të vitit 1995 konsiderohen ende të zhdukur. Më shumë se […]

Bosnjë-Hercegovina mbetet e përçarë edhe 25 vjet pas Dejtonit

Këshilli i Sigurimit të OKB mbajti këtë javë një debat virtual për Bosnjë-Hercegovinën. Përfaqësuesi i Lartë, Valentin Inzko, foli mbi procesin e zbatimit të paqes në BH në periudhën 16 tetor – 15 prill.   Duke folur për gjendjen e përgjithshme politike Valentin Inzko, thotë se liderët politikë dhe institucionalë në BH kanë treguar gatishmëri […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara