Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Papa Françesku ka miratuar një dekret që njeh ‘virtytet heroike’ të politikanit francez Robert Schuman, i njohur si ‘arkitekt’ i BE-së. Vendimi zyrtar është një nga hapat e parë që Schuman të bëhet potencialisht një shenjtor.

 

Schuman ka shërbyer si kryeministër, ministër i Financave dhe ministër i Jashtëm në Francën e pas Luftës së Dytë Botërore. Ai u bë i njohur për propozimin e unitetit ekonomik midis kombeve evropiane në të ashtuquajturin “Plani Schuman” të vitit 1950, i cili përfundimisht u zhvillua më tej në atë që sot njihet si Bashkimi Evropian. Në fund të viteve 1950, ai shërbeu si presidenti i parë i atij që tani është Parlamenti Evropian.

 

Dekreti i Papës të shtunën deklaron ‘virtytet heroike’ të politikanit, i cili tani mund të konsiderohet dhe të quhet ‘i nderuar’ nga besimtarët e Kishës Katolike Romake.

 

“Pas veprimit të njeriut publik, ishte brendësia e njeriut që jetonte sakramentet, i cili, kur mundi, do ta shkonte në një abaci, do të reflektonte mbi fjalën e shenjtë përpara se të gjente formën e fjalëve të tij politike.” – tha Vatikani, siç citohet nga AP.

 

Dekreti ‘përparon shkaqet për kanonizimin’, tha deklarata e Vatikanit.

 

Që Schuman të njihet si një shenjtor, duhen më shumë hapa, duke përfshirë mrekulli që do t’i atribuohen atij dhe do të vërtetohen nga Vatikani. Para dekretit të fundit të Papës, pasuesit dhe adhuruesit e Schuman kishin ekzaminuar shkrimet e tij dhe kishin dëgjuar nga dëshmitarët përpara se të dërgonin dokumentet përkatëse në selinë e Kishës.

 

Vitin e kaluar, Papa Françesku lavdëroi publikisht Schuman, pasi kishte thënë se ‘një periudhë e gjatë e stabilitetit dhe paqes’ kishte rezultuar nga nisma e tij.

 

Më shumë

​Papa me shtet që nga viti 1929

Qyteti i Vatikanit më 7 qershor të vitit 1929, bëhet shtet sovran. Territori i tij përbëhet nga një enklavë brenda qytetit të Romës.   Vatikani ka një sipërfaqe prej rreth 44 hektarësh, dhe një popullsi prej rreth 840 banorësh.   Kjo e bën Vatikanin shtetin më të vogël (për nga territori dhe popullsia) i […]

Kryegjyshi Botëror Baba Mondi, pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane, ambasadorin e Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler.   Pasi e falenderoi për vizitën e tij të parë në Selinë Botërore të Bektashizmit, Kryegjyshi Botëror foli për miqësinë e vecantë që populli shqiptar […]

Berlin: Tri fe, një shtëpi e përbashkët – Fillimi i punimeve po afron

“The House of One” e hebrenjve, të krishterëve dhe myslimanëve në Berlin do të konkretizohet në fillim të vitit 2021 pas shumë përgatitjeve. Sfida për përfaqësuesit janë sulmet e fundit të përgjakshme të myslimanëve. Ekskavatorët do të nisin së shpejti punën. Prej më shumë se dhjetë vitesh në Berlin planifikohet, diskutohet dhe reklamohet ideja […]

Papa Françesku: Akte terrori, për të komprometuar vëllazërimin ndërmjet feve!

Papa Françesku, në përfundim të audiencës së sotme të përgjithshme, u shpreh afërsinë viktimave të atentatit të Nicës e të Vjenës dhe kërkon të marrin fund dhuna dhe urrejtja!   “Këto ditë lutjesh për të vdekurit, i kujtuam e do të vijojmë t’i kujtojmë akoma viktimat e pafajshme të terrorizmit, mizoria e të cilit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara