Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Shembullin e SHBA, Brasilit, Australisë dhe vendeve të tjerë që kanë tashmë deklaruar transferimin e ambasadave të tyre nga Tel-Avivi në Jerusalem, po e ndjek edhe Hondurasi, i cili  po bën një hap të tillë.

 

Me ardhjen në fuqi të Presidentit Juan Orlando Hernández, vendi latinoamerikan po orientohet me përparësi drejt vendeve që gjenerojnë teknologji, midis të cilëve, Izraeli. Politika e këtij vendi, në mënyrë të ngjashme edhe me idenë e presidentit të Brazilit, Bolsonaro, se  “ I takon Izraelit të vendosë cili është kryeqyteti i tij dhe jo vendeve të tjerë”, ndjek parimin e vendosjes së zyrës së marrëdhënieve tregëtare dhe ekonomike në Jeruzalem.

 

Situata e Covid-19 ka ngadalësuar proçesin e spostimit  të ambasadave të shumë vendeve nga Tel-Avvi në Jeruzalem, por qëllime të tillë tashmë janë shprehur nga një sërë vendesh, edhe brenda BE-së.

.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara