Wednesday 21 February 2024
Wednesday 21 February 2024

 

Komisioni i Bashkimit Evropian ka marrë një letër nga 12 vende të BE -së duke i kërkuar bllokut të financojë ndërtimin e mureve për të parandaluar migrimin e parregullt. Këto vende e përshkruan këtë masë si legjitime, duke kërkuar mbështetjen e tyre “sepse i shërben interesit të Bashkimit në tërësi”.

 

Dymbëdhjetë shtete anëtare të Bashkimit Evropian i kërkuan bllokut të paguajë vendet për të ndërtuar mure për të parandaluar migrimin e parregullt, në një letër dërguar Komisionit Evropian, krahu ekzekutiv i bllokut.

 

Sipas tekstit të letrës, e cila u pa nga agjencia e lajmeve “Bloomberg” sot, të Premten (8 Tetor 2021), ministrat nga vendet, përfshirë Austrinë, Greqinë, Hungarinë dhe Poloninë, e përshkruajnë një “barrierë materiale” si një “efektive masë kufitare ”, e cila i shërben interesit të Bashkimit Evropës, në tërësi.

 

“Kjo masë legjitime duhet të financohet në mënyrë shtesë dhe adekuate nga buxheti i BE -së, si çështje prioritare,” thuhet në letrën, e cila i është dërguar Margaritis Schinas, Zëvendëspresidente e Komisionit Evropian dhe Ylva Johansson, Komisionere për Punët e Brendshme.

 

Lituania, një nga nënshkrueset e letrës, tashmë ka vendosur të ndërtojë një gardh 508 kilometra (316 milje) në kufirin e saj me Bjellorusinë, për të frenuar një valë të paparë emigrantësh, të cilët po vërshojnë në Bashkimin Evropian lindor.

 

Letonia fqinje, e cila gjithashtu firmosi letrën, zbuloi një plan të ngjashëm për të ndërtuar një gardh me tela me gjemba 134 kilometra të gjatë në kufirin e saj me Bjellorusinë. DW

 

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara