Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Sot, në Tuz, në trollin pranë shkollës fillore “Mahmut Lekiq” u bë vendosja e gurthemelit të kopshtit për fëmijë, me ç’rast shiritin e prenë kryebashkiaku i Podgoricës Sllavolub Stjepoviq, kryetari i komunës së Tuzit, komunë në kuadër të Kryeqytetit dr. Abedin Axhoviq dhe ministri i Arsimit të MZ, Damir Shehoviq.

 

Projekti kushton 1.4 milion eura dhe
është parapa të përfundohet për një vit.
Siç u kumtua kapaciteti i kopshtit prej 1399,45 metra katror do të jetë për 220 fëmijë, kurse në të do të punësohen rreth 20 persona.

 

“Kopshti i fëmijëve në Tuz do të jetë në kuadër të Institucionit Publik ” Gjinina Vrbica “, dhe ndërtohet përmes projektit të Bankës për Zhvillim të Këshillit të Evropës, e që ka vlerën prej mbi 17 milionë euro, e në kuadër të cilit do të ndërtohen shtatë kopshte”, deklaroi Ministri i Arsimit Damir Shehoviq.

 

Punimet do t’i kryejnë Euro zox, në bashkëpunim me Koja Company të pronarit Pero Kolçaj.

 

Vlera e kontraktuar e punimeve është 1.648.259,13 euro, ndërsa afati i realizimit të punimeve është 12 muaj. Kryeqyteti ndau trollin dhe liroi pagesën e shërbimeve komunale, ndërsa ky investim është me vlerë mbi 400,000. euro.

 

 

Tv BOIN

 

14 prill 2020

Më shumë

Gjeloshaj: Joanikije të distancohet nga ata që kënduan për Kosovën

Kryetari i Komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, i bëri thirrje mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, që të distancohet nga ata që kënduan këngë nacionaliste me vargjet “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”, gjatë shugurimit të tij, më 5 shtator.   Këto vargje mund të shihen […]

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë dhe dhe miratoi një rezolutë që ndalon mohimin e gjenocidit në atë qytet.   Shkarkimi i ministrit tij u bë me propozimin […]

Ua mori ushtria jugosllave, shqiptarëve të Malit të Zi u rikthehen pronat pas 30 vitesh

Shqiptarët e Malit të Zi, në Ulqin, kanë mbyllur një kalvar me pronat pas 30 vitesh.   Falë iniciativës së deputetit shqiptar atje, Genci Nimanbegu, Kuvendi i Malit të Zi ka votuar ligjin për kthimin e pronës së Valdanosit ish pronarëve.   Kjo konsiderohet një fitore e madhe për shqiptarët në Mal të Zi, […]

Shqiptarët gjatë pluralizmit në Mal të Zi

Në sesionin shkencor “Shqiptarët në Mal të Zi gjatë tri dekadave të fundit” u shpalosen analiza shumëdimensionale mbi proceset dhe dukuritë që kanë ndodhur gjatë pluralizmit në këtë vend.   Studiuesë të ndryshëm shfaqen pikëpamje dhe analiza mbi pozitën e shqiptarëve dhe për nivelin e integrimit të tyre në Mal të Zi.   […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara