Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

 

Ministrat e Drejtësisë për Ballkanin janë mbledhur ditën e sotme. Ministri shqiptar i Drejtësisë, Ulsi Manja, tha se vendi ynë po punon me ritme të shpejta për të plotësuar vakancat në drejtësi. Gjatë fjalës së tij ai u shpreh se fundi i Vetting-ut do të jetë në fund të vitit 2024.

 

“Po punojmë me ritme të shpejta që të plotësojmë vakancat në drejtësi. Ne e dimë që do vijë një moment që përtej rezultateve të pritshme, ai qytetari që ka një hall të fokusohet tek halli i tij. Projektet tona janë në drejtim të shkollës së Magjistraturës. Aktualisht  subjektet e rivlerësimit janë rreth 800, shumica janë vetuar apo janë dorëhequr nga sistemi.

 

Problemin e kemi me Gjykatën e Apelit, por sipas një studimi të Ministrisë së Drejtësisë, deri në fund të vitit 2024 që ne mendojmë se do jetë përfundimi i Vettigut ne duhet të katërfishojmë kapacitetet në shkollë të Magjistraturës duke e çuar mbi 200 studentë në vit akademik.

 

Duke i krijuar mundësi vetes të plotësojmë vakancat, e vetmja zgjidhje është shkolla e magjistraturës.

 

Të gjithë aktorët , jemi të fokusuar në këtë pikë”, tha Manja.

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara