Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

 

Borisov refuzoi edhe zyrtarisht ashtu siç kishte paralajmëruar më parë ofertën e presidentit Radev për të formuar një qeveri të re pas dështimit të tentativës së partisë para asaj të prezantuesit televiziv Slavi Trifonov.

 

Ky akt e shtyn Bullgarinë edhe një hap më pranë zgjedhjeve të treta, në një periudhë të shkurtër brenda këtij viti.

 

Kryeministri i emëruar i partisë së ish-kryeministrit Borisov, ish-ministri i Jashtëm Daniel Mitov e ktheu mandatin për të formuar një kabinet të ri qeveritar pa zhvilluar bisedime me partitë e tjera.

 

Në zgjedhjet e 11 Korrikut, partia ITN e prezantuesit të njohur televiziv Slavi Trifonov, fitoi 65 vende, vetëm dy vota më shumë se partia e Borisov në parlamentin prej 240 vendesh ku përfaqësohen edhe katër parti të tjera të vogla, asnjëra me mundësinë që të bëjë e vetme qeverinë. Presidenti Radev tani pritet që brenda shtatë ditësh t’i japë mandatin një partie të zgjedhur prej tij para se vendi të hyjë në zgjedhjet e tij të treta parlamentare brenda një viti. Në pranverë, ai zgjodhi Partinë Socialiste Bullgare pro-Moskës e cila po mbështet gjithashtu fushatën e tij të ardhshme të rizgjedhjes presidenciale.

 

Pasiguria politike dhe konfliktet e brendshme në parlament kanë detyruar politikanët vendas që t’i shmangen çështjeve të tjera të ngutshme, të tilla si miratimi i një buxheti të rishikuar të shtetit, formimit të një strategjie për valën e pritshme të refugjatëve nga Afganistani, përshpejtimi i vaksinimit dhe parandalimi i një krizë e re shëndetësore mes një rritje të rasteve të Covid-19. Bullgaria po lufton gjithashtu për të kontrolluar zjarret në të gjithë vendin, ndërsa shtete si Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria presin heqjen e vetos ndaj Shkupit për negociatat me BE.

 

Më shumë

Përshkallëzim i luftës për pushtet

Presidenti i Bullgarisë Radev ka kërkuar dorëheqjen e qeverisë për shkak të sjelljes “mafioze”. Në këtë mënyrë ai reagoi ndaj bastisjeve të fundit në zyrat presidenciale.   “Dalja nga situata e tanishme është: Dorëheqja e qeverisë dhe prokurorit të shtetit”, deklaroi presidenti i Bullgarisë Rumen Radev, në një paraqitje televizive pas bastisjeve të fundit […]

Covid-19 në Bullgari: Dita 38

Doli nga spitali infektuari më i ri në Bullgari – djalë 1 vjeç 713 janë rastet e Covid-19 në Bullgari, njoftoi Shtabi Operativ Kombëtar. Më 14 prill u regjistruan 18 raste të reja. 12 prej tyre janë në Sofje, 1 në Pllovdiv, 2 në Smoljan, 3 në Kjustendill. 209 prej pacientëve janë të hospitalizuar. 29 […]

41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov

Më 10 prill mbushen 41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar. Në këtë datë në vitin 1979 në orën 20:30 sipas orës lokale të Moskës është lëshuar në orbitën e Tokës anija kozmike “Sojuz-33” me ekuipazh ndërkombëtar – komandanti rus Nikollaj Rukavishnikov dhe studiuesi bullgar Georgi Ivanov. Fluturimi i tyre ka vazhduar 1 […]

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov. Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara