Friday 12 April 2024
Friday 12 April 2024

Virologu i besuar i Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci nuk beson se koronavirusi është krijuar në laborator.

 

Duke folur në lidhje me teorinë se virusi është krijuar në laboratorin e Wuhan në Kinë, imunologu i njohur amerikan dhe kreu i National Institute of Allergy and Infectious Diseases, përgënjeshtroi hipotezën që po qarkullon gjerësisht ditët e fundit, lidhur me të cilin Presidenti amerikan Donald Trump promtoi një hetim për të bërë qartësi.

 

“Një grup virologësh të kualifikuar kanë vëzhguar sekuenca të lakuriqëve të natës se si evoluojnë. Mutacionet që pësuan janë në prag të konfirmimit. Ne pamë një kapërcim nga kafsha tek njeriu”, tha Fauci.

 

Ndërkohë nga analizat e kryera evidentohet se Covid-19, nuk është një virus i manipulueshëm lehtësisht.

 

Lidhur me origjinën e virusit, inteligjenca amerikane ka nisur hetimet, për të zbuluar edhe mënyrën se si u përhap dhe nëse është i përfshirë në të, Wuhan Institute of Virology.

18 prill 2020

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara