Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë nisur të hënën bisedimet dyditore rreth marrëveshjes së tyre bërthamore të ashtuquajtur, Traktati për Zvogëlim të Armëve Strategjike, i cili përcakton numrin e kokave bërthamore me rreze të gjatë që mund të ketë secili shtet.

Shtetet e Bashkuara përfaqësohen nga negociatori për kontrollin e arëmve, Marshall Billingslea, derisa Rusia ka dërguar zëvendës-ministrin e Jashtëm, Sergei Ryabkov.

Kjo marrëveshje, që skadon në shkurt të vitit të ardhshëm, përcakton që secili shtet mund të ketë deri në 1,550 koka bërthamore me rreze të gjatë.

Si Billingslea ashtu edhe Ryabkov, kanë qenë të rezervuar në deklaratat e tyre, teksa kanë nisur bisedimet në Vjenë.

“Do ta shohim”, ka thënë Billingslea, kur është pyetur se çfarë pret të ndodhë në bisedime.

Ryabkov po ashtu u ka thënë gazetarëve: “Do ta shohim, do ta shohim. Ne kemi gjithmonë shpresë”.

Më 20 qershor, Ryabkov i ka thënë agjencisë së lajmeve, Interfax se Rusia nuk ka më argumente për zgjatje të marrëveshjes, mirëpo megjithatë do ta ngrisë këtë si ide.

“Ne vazhdimisht ua kemi përsëritur amerikanëve pse mendojmë se është i mirë vendimi për zgjatje të traktatit”, ka thënë ai.

“Ne nuk kemi më argumente përveç atyre që u kemi treguar. Natyrisht, ne do ta shfrytëzojmë mundësinë për t’ua kujtuar pozicionin tonë”.

Megjithatë, Moska ka paralajmëruar vazhdimisht për rrezikun e nisjes së garës së re të armëve, nëse traktati nuk vazhdohet.

Presidenti amerikan, Donald Trump është larguar apo ka lënë që t’iu skadojë mandati një vargu marrëveshjesh, duke përfshirë Traktatin për Armë Bërthamore me Rreze të Mesme, dhe marrëveshjen bërthamore me Iranin, trasmeton rel.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se marrëveshjet me Rusinë për kontrollin e armëve i përkasin të kaluarës dhe se Kina duhet të përfshihet në marrëveshjet eventuale të së ardhmes, sa u përket çështjeve bërthamore.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara