Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

Për peshkatarët e varkave të vogla është e vështirë të sigurojnë jetesën. Për të ushqyer familjen çfarë zënë në det ata e shesin ne ne breg apo në rrugë.

 

“I gëzohemi një moti te qete por kur rrjetat tona nuk nxjerrin peshk te ushqejmë familjen. Na mërzitet ky “ profesion “ ne nevoje”.

 

Përveç vështirësisë qe ka ky profesion siç janë varka te vogla e jo te sigurta apo tërheqja e rrjetave te renda u shtohen dhe mungesa e një “ merkatoje” ku mund te shesin peshkun e zëne apo te përballen dhe me faktin qe ushqimi i tyre sidomos në dimër varet nga moti.

 

Plazhi i vjetër ne gjithë vijën bregdetare te saj është i mbushur me varka të vogla e rrjeta. Kjo zone e cekët ua lehtëson punën me varka peshkatarëve dhe është kthyer një vend ku shume nevojtarë dalin çdo mëngjes herët për te mbledhur rrjetat e peshkut.

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara