Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

Një spital i përkohshëm, i ndërtuar në kulmin e shpërthimit të koronavirusit në Wuhan, u mbyll të martën sipas planit.

Mbyllja u bë pasi spitali “Leishenshan” ka deklaruar që të gjitha pacientët me COVID-19 të shtruar aty janë shëruar.

Spitali u ndërtua brenda vetëm 10 ditësh në shkurt.

Një gazetar që ndodhet në Wuhan njoftoi që një ceremoni do të mbahet në mëngjes për të shënuar mbylljen e spitalit “Leishenshan”. Stafi mjekësor, së bashku me zyrtarë të pushtetit vendor, pritet të marrin pjesë në këtë ceremoni. Dje, katër pacientët e fundit në kujdes intensiv u transferuan në spitalin “Zhongnan” të Universitetit të Wuhan-it për trajtim të mëtejshëm. Ndërkohë, grupi i fundit i personelit mjekësor në “Leishenshan”, rreth 100 veta, gjithashtu nga spitali “Zhongnan”, tani do të kthehen në vendet e tyre të mëparshme të punës. Një spital tjetër vendor, “Donghu” do të marrë përsipër mirëmbajtjen e spitalit “Leishenshan”.

Tani ka edhe 219 pacientë me koronavirus në Wuhan, duke përfshirë 69 në gjendje kritike. Ka edhe rreth 600 raste josimptomatike të regjistruara, që të gjitha nën vëzhgim mjekësor. CRI

15 mars 2020

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara