Tuesday 5 March 2024
Tuesday 5 March 2024

 

Presidenti kinez Xi Jinping tha të shtunën se Revolucioni i vitit 1911 hapi rrugën për ndryshimet e thella shoqërore që kanë ndodhur në Kinën moderne.

 

Xi, gjithashtu sekretar i përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës dhe kryetar i Komisionit Qendror Ushtarak, i tha këto në një konferencë në Pekin me rastin e 110-vjetorit të Revolucionit të 1911-s.

 

Njëqind e dhjetë vjet më parë, revolucionarët kinezë të përfaqësuar nga Sun Jat Seni mahnitën botën kur filluan Revolucionin e vitit 1911. “Ata rrëzuan dinastinë Qing, i dhanë fund monarkisë absolute që kishte sunduar Kinën për mijëra vjet, dhe shtruan rrugën për ndryshimet e thella shoqërore që kanë ndodhur në Kinën moderne,” vuri në dukje Xi.

 

“Me fuqinë e tij të jashtëzakonshme dhe ndikimin e thellë, Revolucioni i vitit 1911 solli transformimin shoqëror në Kinë dhe çoi në kërkimin e rrugës drejt përtëritjes kombëtare,” shtoi ai.

 

 

Presidenti kinez tha se “ata që harrojnë trashëgiminë e tyre, tradhtojnë vendin amë dhe kërkojnë të ndajnë vendin nuk do të kenë një përfundim të mirë dhe do të përçmohen nga njerëzit dhe do të dënohen nga historia”.

 

“Bashkimi i plotë i vendit tonë mund dhe do të arrihet,” tha Xi Jinping.

 

Edhe pse në raste të mëparshme Xi nuk përjashtoi përdorimin e forcës për të integruar Tajvanin – i konsideruar nga Pekini një provincë rebele – në Republikën Popullore, me këtë rast ai siguroi se ata do të ndjekin “parimin bazë të ‘ribashkimit paqësor'”.

 

“Bashkimi kombëtar me mjete paqësore është interesi i përgjithshëm i kombit kinez, duke përfshirë bashkatdhetarët tanë në Tajvan,” tha presidenti, i cili përsëri përmendi kuadrin e “një vendi, dy sisteme” – të aplikuar në Hong Kong dhe Makao, të cilat Ai synon autonomi në zona të ndryshme, por që i përkasin Kinës – si një opsion për ishullin.

 

Presidenti kinez u bëri thirrje “bashkatdhetarëve të dy nga ngushticat (Tajvani)” të hyjnë në anën e duhur të historisë “, duke paralajmëruar se ata që promovojnë pavarësinë e Tajvanit janë” pengesa më e madhe “për ribashkimin dhe një” rrezik i madh “.

 

Tajvani është qeverisur në mënyrë autonome që nga përfundimi i luftës civile në 1949 pas fitores së komunistëve, e cila gjithashtu rezultoi në tërheqjen e nacionalistëve Kuomintang (KMT) në ishull. Sidoqoftë, me kalimin në demokraci që nga fundi i viteve 1980, zërat në ishull që kërkojnë të shpallin pavarësinë e Tajvanit si një shtet sovran kanë fituar forcë. Në këtë drejtim, Xi tha se “ata që harrojnë trashëgiminë e tyre, tradhtojnë vendin amë dhe kërkojnë të ndajnë vendin nuk do të kenë një fund të mirë, dhe do të përçmohen nga njerëzit dhe do të dënohen nga historia”.

 

Duke këmbëngulur se “çështja e Tajvanit” është një çështje e brendshme në të cilën vendet e tjera nuk duhet të ndërhyjnë, Xi komentoi se “askush nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë, vullnetin dhe aftësinë e popullit kinez për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin e tij kombëtar”. Sipas mendimit të udhëheqësit komunist, ndarja de facto e  ishullit nga pjesa tjetër e vendit lindi “nga dobësia dhe kaosi i kombit” dhe do të zgjidhet kur të realizohen planet e tij për “përtëritje kombëtare”.

 

“Ribashkimi është shpresa e të gjithë kinezëve. Nëse Kina mund të ribashkohet, të gjithë kinezët do të jetojnë një jetë të lumtur; nëse jo, të gjithë do të vuajnë,” tha Xi, duke kujtuar një nga protagonistët më të mëdhenj të Revolucionit të 1911 dhe pikërisht themeluesin e KMT, Sun Yat Sen.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara