Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

Lideri I LSDM-së Zoran Zaev pas përfundimit të procesit të votimeve deklaroi se kanë fituar kundrejt VMRO-DPMNE-së me së paku tre deputetë.

‘Vullneti i qytetarëve është konfirmuar! Ne fitojme! Qytetarët dolën dhe votuan për një të Ardhme SIGURORE, për Komunitetin dhe Solidaritetin, për PATRIOTIZMIN EKONOMIK. Rruga përpara është konfirmuar. Ne i thamë një JO të qartë rrezikut!’,tha Zaev.

Nga VMRO-DPMNE-ja u shprehën se janë në garë për të formuar Qeverinë.

‘Opozita në këto zgjedhje tregoi se ka më shumë vota sesa partitë në pushtet. VMRO-DPMNE po hyn në garë për të formuar shumicën për një qeveri të re sepse ajo ekzistuese është e lodhur dhe është koha për ndryshime’,tha Janushev.

Kreu I BDI-së Ali Ahmeti shpalli fitoren e partisë së tij në bllokun shqiptar.

‘Në këtë gjarje kaq të rëndësishme dua të ju kumtoj ju që shqiponjat u kthyen në folenë e vetë. 04.25- 05.28Me këtë fitore të BDI kanë fituar shqiptarët nuk ka humb askush sepse ne do jemi dalëzotës të vërtëtë ashtu sic kemi qenë 18 vite me rradhe, JEMI FITUES APSOLUT NË GJITHË KAMPIN SHQIPTARË’, tha Ahmeti.

Liderët e koalicionit ASH-Alternativa Ziadin Sela dhe Afrim Gashi thanë se kanë fituar nëpër shumë Komuna Shqiptare.

‘Deri tani rezultatet që ne I kemi mbledhë si shtab flasin që në pjesën më të madhe të komunave në zonën 6 koaliconi është duke fituar.Në Saraj ka ndodhur fenomeni I mbushjes së kutive , ne do ti ankimojmë atje ca rezultate’,tha Sela.

‘Mendoj që ky vullnet I shqiptarëve që po kristalizohet tash , gjatë kohë, dhe pas këtyre zgjedhjeve do të do të shënojnë fitore të mëdha në kampin shqiptar’, tha Gashi

Kreu I PDSH-së Mendih Thaci tha se partia e tij do të vazhdojë me politikën e saj, duke shpresuar sic tha, që shqiptarët kësaj radhe nuk kanë gabuar rëndë.

‘Zakonisht është thënë që populli nuk gabon kurrë por unë po them hapur se shqiptarët e Maqedonisë keni gabu rëndë, ishalla sdel kështu si them unë, por kjo është bindja ime. në këtë moment dua të ja uroj fitoren zoti ametit dhe bdi-sëju dëshiroj sukses në veprimtarinë e tyre, unë dhe pdshja do vazhdojmë më atë politikë që kemi pasë’,tha Thaçi.

Zgjedhjet e dhjeta parlamentare për shkak të kushteve aktuale të pandemisë u zhvilluan tre ditë, kurse u votua me maska dhe mjete tjera preventive, sipas protokollit të autoriteteve shëndetësore.

Më shumë

Zgjedhjet lokale: Bilall Kasami kryetar i Tetovës

Partia opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO-DPMNE, shpalli të dielën mbrëma fitoren në shumicën e komunave në raundin e dytë të zgjedhjeve për pushtetin lokal.   Ndërsa nga partitë shqiptarë, Bashkimi Demokratik për Integrim tha se është fituese në këto zgjedhje, ndonëse humbi Tetovën që vlerësohet si komuna me e rëndësishme për shqiptarët […]

Maqedonia e Veriut shënon 30 vjetorin e pavarësisë

Me rastin e festimit të kësaj dite, në qendër të kryeqytetit do të parakalojnë punonjësit shëndetësorë, sportistët, zjarrfikësit, policia dhe ushtarët, minatorët, fermerët, vullnetarët e Kryqit të Kuq, si dhe ansamble kombëtare dhe shoqatat kulturore dhe artistike.   Festa qendrore do të jetë e hapur para Kuvendit duke filluar nga ora 17:30 dhe […]

Digjet spitali në Tetovë – viktima dhe të plagosur

Një zjarr përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë ku ishin të shtrirë të sëmurë nga COVID-19 duke lënë pas vetes viktima të dhe të plagosur.   Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se deri tash janë konfirmuar 10 viktima, por numri mund të rritet.   Në Tetovë ndodhet […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara