Friday 12 April 2024
Friday 12 April 2024

 

 

Naser Pajaziti, gazetar në Maqedoninë e Veriut shprehet se në zgjedhjet lokale do të ketë për herë të parë koalicione ndëretnike.

 

Ai thotë se gjatë fushatës vihet re ulje e notave nacionaliste dhe partitë po luajnë kartën e qytetarisë.

 

Për herë të parë dy parti të opozitës shqiptare, Aleanca dhe Alternativa janë në koalicion me partinë nacionaliste VMRO-DPME.

 

Kjo aleancë vjen vetëm pak kohë pasi mbështetës të kësaj partie mbanin qëndrime të forta kundër shqiptarëve dhe pati dhunë ndaj Ziadin Selës në parlament.

 

“VMRO-DPME e ka kuptuar tashmë që nuk mund të fitojë me nacionalizëm në një kohë kur realiteti në Maqedoninë e Veriut është multietnik”, shprehet gazetari për euronewsalbania.

 

Sipas Naser Pajazitit këto zgjedhje do të jenë vendimtare për shumë politikanë, një prej të cilëve lideri i opozitës.

 

Zgjedhjet janë test dhe për Zoran Zaev, i cili do të tentojë të marrë një tjetër votëbesim. Ndërsa në të kundërt do të duhet të masë forcat në zgjedhje të parakohshme.

 

Partitë shqiptare gjithashtu kanë sfidat e tyre, pasi shumica e liderëve të tyre do të jenë në provë.

 

Gazetari i “Balkan Talks”, Franko Egro duke iu referuar sondazheve tha se VMRO-DPME rezulton mbi LSDM ndërsa gjithashtu dhe partitë opozitare shqiptare dalin më mirë se sa BDI.

 

Naser Pajaziti u shpreh se ka një frymë ndryshimi sidomos tek spektri shqiptar pasi BDI ka 20 vite në pushtet. Gjithashtu ka dozë pakënaqësie ndaj qeverisë së Zaev.

 

Më shumë

Zgjedhjet lokale: Bilall Kasami kryetar i Tetovës

Partia opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO-DPMNE, shpalli të dielën mbrëma fitoren në shumicën e komunave në raundin e dytë të zgjedhjeve për pushtetin lokal.   Ndërsa nga partitë shqiptarë, Bashkimi Demokratik për Integrim tha se është fituese në këto zgjedhje, ndonëse humbi Tetovën që vlerësohet si komuna me e rëndësishme për shqiptarët […]

Maqedonia e Veriut shënon 30 vjetorin e pavarësisë

Me rastin e festimit të kësaj dite, në qendër të kryeqytetit do të parakalojnë punonjësit shëndetësorë, sportistët, zjarrfikësit, policia dhe ushtarët, minatorët, fermerët, vullnetarët e Kryqit të Kuq, si dhe ansamble kombëtare dhe shoqatat kulturore dhe artistike.   Festa qendrore do të jetë e hapur para Kuvendit duke filluar nga ora 17:30 dhe […]

Digjet spitali në Tetovë – viktima dhe të plagosur

Një zjarr përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë ku ishin të shtrirë të sëmurë nga COVID-19 duke lënë pas vetes viktima të dhe të plagosur.   Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se deri tash janë konfirmuar 10 viktima, por numri mund të rritet.   Në Tetovë ndodhet […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara