Friday 12 April 2024
Friday 12 April 2024

 

Serbët po votojnë sot për një parlament të ri – zgjedhjet e para në Evropë që nga mbylljet e shkaktuara nga koronavirusi tre muaj më parë.

 

Pritet që konservatorët në pushtet të fitojnë pa probleme.

 

Qendrat e votimit ishin të pajisura me maska fytyre dhe lëndë dezinfektuese për elektoratin prej 6.6 milion votuesish, shumë prej të cilëve pritet të mos marrin pjesë në votime nga frika e koronavirusit.

 

Pjesmarrja po ashtu mund të ndikohet nga bojkoti i disa partive opozitare që janë shprehur se votimet nuk do të jenë të lira apo të drejta si rezultat i kontrollit të fortë të Presidentit Aleksandar Vuçiç mbi median.

 

Votuesit kryesisht mbështesin përpjekjet e koalicionit udhëheqës të zotit Vuçiç për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian duke ruajtur njëkohësisht lidhje të forta me Rusinë dhe Kinën.

 

Por qeveria e ardhshme do të përballet me presionin në rritje të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara për të njohur pavarësinë e Kosovës, diçka që shihet si kyçe për stabilitetin rajonal. voa

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara