Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

Zyrtarët amerikanë thonë se Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të nënshkruajnë marrëveshjen e tyre historike për normalizimin e marrëdhënieve gjatë një ceremonie në Shtëpinë e Bardhë më 15 shtator.

 

Zyrtarët thanë se delegacionet e larta nga të dy vendet ka të ngjarë të kryesohen nga Kryeministri Benjamin Netanyahu i Izraelit dhe Ministri i Jashtëm i Emirateve Mohammed bin Zayed, vëllai i princit të kurorës të Emirateve të Bashkuara Arabe.

 

Ceremonia do të vijë një muaj pasi marrëveshja për të vendosur marrëdhënie të plota diplomatike u njoftua më 13 gusht. Marrëveshja historike rezultoi në një fitore të rëndësishme të politikës së jashtme të Presidentit Donald Trump ndërsa ai kërkon një mandat të dytë, dhe pasqyron një Lindje të Mesme që po ndryshon në të cilën shqetësimet e përbashkëta lidhur me Iranin armiqësor kanë kapërcyer mbështetjen tradicionale arabe për palestinezët.

Zyrtarët, të cilët nuk ishin autorizuar për të diskutuar publikisht çështjen dhe folën në kushte anonimiteti, thanë se ceremonia do të mbahet ose në Lëndinën Jugore, në Kopshtin e Trëndafilave ose brenda, në varësi të motit.

 

Njoftimi u pasua nga fluturimi i parë i drejtpërdrejtë komercial mes Izraelit dhe Emirateve, vendosja e lidhjeve telefonike si dhe angazhimet për të bashkëpunuar në fusha të shumta.

 

Emiratet e Bashkuara Arabe po ashtu i kanë dhënë fund bojkotit ndaj Izraelit, duke lejuar tregtinë dhe shkëmbimet mesEmirateve të pasura me naftë dhe Izraelit, qendër e tregtisë së diamanteve, kompanive farmaceutike dhe kompanive teknologjike.

Palestinezët e kanë hedhur poshtë marrëveshjen. Emiratet e paraqitën marrëveshjen duke hequr nga tryeza aneksimin e planifikuar izraelit të pjesëve të pushtuara të Bregut Perëndimor. Kryeministri Netanyahu këmbëngul se pauza ishte e përkohshme. Zëri i Amerikës

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara